Fregata

Fregata
Przedszkole Niepubliczne

04 kwietnia 2017

Śpiewaj, tańcz i baw się, a szybko nauczysz się… czytać i pisać!

Z poznawaniem litery „c” było tak. Pewnego marcowego dnia u Koników Morskich zawitał Cudaczek – pacynka bardzo podobna do cebuli. Dzieci rozmawiały o Cudaczku, śpiewały o nim piosenkę, grały na różnych instrumentach. Przy okazji dzieliły wyrazy na sylaby i głoski, a także kreśliły literki w powietrzu. Z radością pisały palcem na dużych i małych kartkach o różnej fakturze, na tacy z kaszą, wyklejały litery „c” z plasteliny. Przedszkolaki również świetnie poradziły sobie ze zrobieniem własnego cudaczka „gniotka”.

Dzieci bardzo dobrze się bawiły, nawet nie wiedząc, że wszystkie te zadania mają bardzo ważny cel – pomoc w nauce czytania i pisania. Pani Marlena w pracy z dziećmi wykorzystała elementy Metody Dobrego Startu.

Metoda, stworzona przez prof. Martę Bogdanowicz przed czterdziestu laty, opiera się na wielozmysłowym poznawaniu np. liter (ale też cyfr, wzorów graficznych). Poprzez różne elementy zabaw: wzrokowy, słuchowy i ruchowy, aktywności podejmowane przez dzieci usprawniają funkcje poznawcze i wpływają na ich integrację.

Dzieci śpiewając piosenkę (element słuchowy i ruchowy), kreślą litery w powietrzu (wzrok i ruch), poznają ich kształt poprzez dotykanie szablonów (np. z waty, folii, chropowatego kartonu – tak, by doznania dotykowe były różnorodne). Dzięki temu wiele zmysłów jednocześnie bierze udział w poznawaniu, co - jak potwierdzają badania - przynosi długotrwałe efekty.

Nauka przez zabawę jest najprzyjemniejsza i bardzo skuteczna.