„Fregata” nie jest przedszkolem katolickim, natomiast wartości, które przekazuje się tu dzieciom są oparte na dekalogu i prawie naturalnym. Dzieci maja możliwość korzystania w wolności z chrześcijańskiej formacji duchowej np. poprzez włączanie się w modlitwę poranną i przed posiłkami.
Nie, nauczyciele są osobami świeckimi.
Nie, oferta „Fregaty” skierowana jest do wszystkich rodzin pragnących zaangażować się w ten projekt edukacyjny i akceptujących panujące w nim zasady. Rodziny borykające się z trudnościami finansowymi mogą ubiegać się o wsparcie Funduszu Stypendialnego.
Nie, przedszkole jest koedukacyjne, w grupach są i chłopcy i dziewczynki, natomiast na dalszych etapach edukacji we „Fregacie” proponuje się edukację zróżnicowaną ze względu na płeć.
Tak, noszenie mundurka należy do obowiązków każdego przedszkolaka. Jednolity strój pozwala nauczycielowi skupić się na indywidualnych cechach każdego dziecka, ogranicza rywalizację w grupie, uczy przestrzegania zasad i obowiązków. Mundurek pomaga też utożsamiać się dzieciom z przedszkolem. Mundurek składa się z czerwonego polo, granatowej princeski dla dziewczynki, granatowych spodni dla chłopca oraz granatowej bluzy. Dzieci wkładają do mundurka granatowe lub czerwone rajstopy/ skarpety.
Każda Rodzina przystępująca do Projektu powinna mieć szansę pełnego w nim uczestnictwa. Głównym celem jest zapewnienie dostępu do naszego modelu edukacji jak największej liczbie dzieci, tak, by różnice społeczne i ekonomiczne nie stanowiły bariery. Idea ta wymaga wspólnego i solidarnego wysiłku wszystkich Rodzin będących w Projekcie oraz osobistego zaangażowania w działalność placówek tak, by ich funkcjonowanie stało się wspólnym dobrem ale i wspólną troską.
Koniecznym jest, by zdawać sobie sprawę, że przy ustalaniu przez Zarząd wysokości czesnego brane są pod uwagę następujące czynniki:
Placówki, do płynnego, prawidłowego funkcjonowania, potrzebują stałego zasilania budżetu poprzez darowizny. Zadaniem dla wszystkich Rodzin jest więc systematyczne pozyskiwanie dodatkowych wpływów zarówno we własnym zakresie jak i poprzez poszukiwanie Darczyńców, którzy mogliby docenić i wspomóc Projekt. FSPF jest tworzony wspólnym wysiłkiem, każda Rodzina, na miarę własnych możliwości bierze aktywny udział w realizacji jego założeń. Wsparcie udzielane przez Fundusz ma objąć każdą, potrzebującą go Rodzinę. Trzeba mieć jednak świadomość, że pomoc ta ma swoje ograniczenia i nie jest gwarantem zaspokojenia wszystkich potrzeb i oczekiwań Rodzin. Ważne, by Rodziny które pragną korzystać z pomocy FSPF doceniały wagę własnego zaangażowania w Projekt i wspomagały go zgodnie z własnymi możliwościami.
Fundusz funkcjonuje jako wydzielone konto bankowe Stowarzyszenia SKWER (czyli organu prowadzącego placówki Fregata), nr 20 1600 1459 1847 2577 3000 0001. Rokrocznie Zarząd przygotowuje sprawozdanie z jego działalności.